معرفی و تاریخچه بیمارستان

بیمارستان کودکان حضرت علی‌اصغر (ع)، در سال ۱۳۴۳ با عنوان «شهرآزاد» راه‌اندازی شد. بیمارستان در زمینی به مساحت ۵۱۳۰ مترمربع و زیربنای ۸۵۰۰ متر مربع احداث شد و مدیریت آن با خانم نیّره شیوا بود که با جذب نیکوکاران، هزینه‌های بیمارستان را تأمین می‌کرد. به مرور پزشکان معتبر کشور، مانند دکتر احمد مشعوف فوق­‌تخصص کلیه کودکان، دکتر شکرالله یوسفی پاتولوژیست، دکتر عباس خالصی جراح کودکان، دکتر‌ هادی سماعی فوق­‌تخصص نوزادان و دکتر پروانه وثوق فوق­‌تخصص خون و سرطان کودکان جذب بیمارستان شدند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نام بیمارستان به نام حضرت علی‌اصغر (ع) تغییر پیدا کرد و تحت پوشش سازمان منطقه‌ای بهداری استان تهران درآمد و‌ به‌صورت یک بیمارستان دولتی فعالیت خود را ادامه داد. در این سال‌ها، بیمارستان توسط دکتر شکر­الله یوسفی و سپس دکتر امان‌­الله احسانی متخصص کودکان اداره شد.

 در سال ۱۳۶۵، این بیمارستان با آغاز فعالیت دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران، تحت پوشش این دانشگاه قرار گرفت و دانشجویان پزشکی، انترن‌ها و دستیاران، برای سپری کردن دوره‌های آموزشی مربوطه به این مرکز معرفی شدند. در سال ۱۳۷۱، در رشته‌های فوق­ تخصصی نوزادان، جراحی کودکان، خون و سرطان کودکان، غدد کودکان و کلیه کودکان بخش‌های آموزشی به تربیت دستیاران فوق­ تخصصی در این رشته‌ها پرداختند و کمک اساسی به استان‌های مختلف کشور شد، به نحوی که در حال حاضر در اغلب استان‌های کشور  فارغ‌التحصیلان این مرکز به عنوان متخصص یا فوق تخصص، مشغول ارائه خدمت هستند.

در سال ۱۳۷۵ بخش‌های گوارش کودکان، اعصاب کودکان، دندان ‌پزشکی کودکان و دیالیز به بخش‌های موجود اضافه شد. تأسیس خوابگاه بزرگی برای دستیاران و انترن‌ها از اقدامات این دوران بود. در سال‌ ۱۳۸۳، دکتر سید جواد نصیری فوق تخصص جراحی کودکان، ریاست بیمارستان را به عهده گرفتند. در دوران ریاست ایشان بخش‌های  PICUو ‌NICU توسعه یافت و بخش‌ روان‌پزشکی آغاز  به کار کرد. در این دوره، بنیاد خیریه کامرانی با در اختیار گذاشتن یک طبقه از ساختمان گامانایف، امکان انتقال کلیه درمانگاه‌های فوق‌تخصصی را به یک محل مناسب و استاندارد فراهم کرد. همچنین با تلاشی همگانی، فضاهای فیزیکی اتاق عمل، بخش خون، بخش جراحی و بخش عمومی به طور کامل بازسازی و تجهیز شدند.

از پائیز سال ۹۲، واحد رادیولوژی نیز با پیگیری‌های مستمر با دستگاه‌های‌DR ، PACS و CR تجهیز شد. در اواخر سال ۹۲، نوسازی و تجهیز بخش PICU بیمارستان به اتمام رسید و با افزایش ظرفیت به ۲۰ تخت، مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در سال ۹۳، بخش اورژانس بیمارستان براساس استانداردهای موجود بازسازی شد. همچنین، واحد دندان‌پزشکی جدیدی ساخته شد و با افزایش ظرفیت از یک یونیت به سه یونیت دندان‌پزشکی به ارائه خدمات با کیفیت بهتر به مراجعین عزیز پرداخته است.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید: