پارک شهر

پارک شهر در سال ۱۳۳۹ ساخته شده و تا امروز دوره‌های تاریخی مختلفی از تهران را به خود دیده است.

پارک شهر با ۲۵ هکتار مساحت یکی از بزرگترین پارک‌های تهران است و ۸ در ورودی دارد. این پارک از شمال به خیابان شهید فیاض‌بخش، از جنوب به خیابان بهشت و از شرق به خیابان خیام و از غرب به خیابان وحدت اسلامی(شاپور سابق) می‌رسد و در منطقه 12 که یکی از تاریخی‌ترین مناطق شهر تهران محسوب می‌شود قرار دارد.  این پارک از حیث موقعیت جغرافیایی در مکان پر رفت و آمدی ساخته شده و سازمان‌ها و مراکز مهمی از جمله ساختمان مرکزی شهرداری و وزارت دادگستری و بازار تهران اطراف این پارک را احاطه کرده‌ است. همچنین مراکز تاریخی و موزه‌های مهمی از جمله موزه ایران باستان و محوطه باغ ملی در نزدیکی این پارک قرار دارند. یکی دیگر از مزیت‌های این پارک نزدیک بودن آن به خیابان 30 تیر (معروف به گذر ادیان) است که یکی از مسیرهای مهم گردشگری تهران محسوب می‌شود و همه روزه غرفه‌های اغذیه فروشی در سرتاسر این گذر از مردم پذیرایی می‌کنند و موزه‌ها و ابنیه تاریخی مهمی در این گذر برای بازدید عموم وجود دارند. از ورودی شماره 1 پارک با حدود 5 دقیقه پیاده‌روی به گذر جذاب و دیدنی سی تیر می‌رسید.

پارک شهر، آکواریوم و موزه صلح و کتابخانه هم دارد، به اضافه باغ پرندگان و مجسمه‌های فیل و زرافه که از شدت واقعی بودن، کاری می‌کنند که با احتیاط ازشان عکس بیاندازید. شهربازی کوچکی هم به تازگی در این پارک ساخته شده که با انواع وسایل بازی جایی برای بازی و سرگرمی کودکان ایجاد کرده است.

برای رسیدن به پارک شهر  می‌توانید در ایستگاه متروی امام خمینی(توپخانه) پیاده شوید و با دقایقی پیاده روی  ببه در ورودی خیابان خیام برسید.  همچنین می‌توانید در ایستگاه مترو حسن‌آباد از قطار پیاده شوید و علاوه بر پیاده روی و بازدید از این میدان تاریخی و کاموا فروشی‌های رنگارنگش قدم زنان به ورودی پارک در خیابان بهشت برسید.

پارک ایرانشهر (خانه هنرمندان)

خانه هنرمندان ایران مجموعه‌ای فرهنگی و هنری است که در پارک هنرمندان تهران، خیابان کریمخان، خیابان ایرانشهر قرار دارد. این بنای تاریخی در  ۲۲ مرداد ۱۳۸۴ به ثبت ملی نیز رسیده است.

فضای سبز و درختان باقدمتی که در اطراف خانه هنرمندان وجود دارند و آب‌نمای روبروی ساختمان خانه هنرمندان و همچنین مسیر خوبی که در بوستان برای دوچرخه سواری تعبیه شده اینجا را به فضایی دلنشین برای تمامی گروه‌های سنی بدل کرده است. همچنین یکی از با کیفیت‌ترین کافه-رستوران‌ها با منوی کامل مخصوص گیاهخواران و انواع غذاهای لذیذ بدون گوشت اعم از پیتزاهای گیاهی و خوشمزه در داخل پارک و کنار ساختمان خانه هنرمندان فضایی آرام برای قرارهای دوستانه و کاری شما به صرف یک وعده غذا یا عصرانه‌ی سالم فراهم کرده است. همچنین در اطراف پارک چندین بوفه و فضایی برای کرایه کردن دوچرخه وجود دارد که برای یک ورزش سبک و دوچرخه سواری در محوطه زیبای این بوستان انتخاب خوبی است.

خانه هنرمندان ایران برای هنردوستان برنامه‌های متنوعی اعم از نمایش فیلم، تئاتر و تله تئاتر، برگزاری نمایشگاه‌های هنرهای تجسمی نظیر نقاشی،گرافیک، عکس و مجسمه، اجرای کنسرت‌های موسیقی، سخنرانی و نشست‌ها اختصاص دارد و نیز محل دبیرخانه اصناف هنری ایران است.

پارک ساعی

پارک ساعی یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین بوستان‌های تهران است که با مساحتی در حدود ۱۲ هکتار در خیابان ولیعصر و در منطقه ۶ شهرداری تهران قرار گرفته است. محل این بوستان در سال ۱۳۲۴ توسط مهندس کریم ساعی به شکل جنگلی درخت‌کاری شد و ساخت آن به شکل امروزین آن حدود 10 سال به طول انجامید. این بوستان با معماری منحصر به فرد و درختان کاج و سرو سر به فلک کشیده‌اش در زمستان و تابستان برای هر تهرانی یکی از خاطره‌انگیزترین فضاها به شمار می‌رود. پارک ساعی از سمت غرب به خیابان ولیعصر و از سمت شرق به خیابان وزرا ختم می‌شود که دسترسی آن را بسیار راحت کرده است و وجود انواع رستوران‌ها و کافه‌ها در اطراف این پارک برای یک وعده‌ی غذایی دلچسب با منظره‌ی سبز و زیبای این بوستان آن را به جای ویژه‌ای بدل کرده است. شما می‌توانید به راحتی با استفاده از خط 1 سامانه BRT در ایستگاه پله اول از اتوبوس پیاده شده و از پله‌های ورودی خیابان ولیعصر وارد پارک شوید.

پارک ملت

بوستان ملت یکی از شناخته شده ترنین بوستان‌های تهران است که از شرق به خیابان ولی‌عصر، از جنوب به بزرگراه نیایش، از غرب به مجموعه ورزشی انقلاب و از شمال به ساختمان مرکزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران محدود می‌شود. این بوستان یکی از اولین زمین‌هایی بود که با توجّه به موقعیت خاص آن کار احداثش از سال ۱۳۴۵ شمسی در ۲ فاز متفاوت آغاز شد. فاز اول، آن بخشی از پارک را شامل می‌شد که در راستای خیابان ولیعصر قرار داشته‌است و «بلوار کنار جاده» نامیده می‌شد و به‌صورت بلواری به‌طول ۱۰۰۰ متر بَرِ خیابان ولیعصر در سال ۱۳۴۷ بهره‌برداری شد. کار ساخت فاز دوم مبتنی بر طرحی از الگوی پارک‌سازی انگلیسی و با الهام از بوستان‌های آن کشور ادامه پیدا کرد و در ۱۳۵۳ به بهره‌برداری رسید. بر اسا نظرسنجی مرکز تحقیقات و مطالعات رسانه‌ای همشهری، بوستان ملت نخستین بوستانی است که یک شهروند تهرانی به یک میهمان غیر تهرانی برای بازدید معرفی می‌کند. این پارک علاوه بر فضای سبز منحصر به فرد و درختان قد برافراشته‌ی افرا و صنوبر و چنار و اقاقیا یک سینمای چهاربعدی هم دارد که در نزدیک پردیس ملت قرار گرفته است. به تازگی نیز در بخشی از این پارک زمینی برای بازی مینی گلف طراحی شده است. بهترین راه دسترسی به این پارک استفاده از خط 1 BRT است که با پیاده شدن در ایستگاه نیایش می‌توانید به ضلع جنوبی، و با خروج از ایستگاه پارک ملت می‌توانید به ضلع شمالی و ورودی اصلی این پارک وارد شوید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید: