تئاتر شهر

تئاتر شهر بزرگ‌ترین مجموعه نمایش تئاتر ایران است که در سال ۱۳۴۶ توسط مهندس علی سردارافخمی طراحی شد و ساخت آن 5 سال زمان برد. این مجموعه در روز شنبه هفتم بهمن ۱۳۵۱ با روی صحنه رفتن نمایش باغ آلبالو نوشته آنتون چخوف و به کارگردانی آربی اوانسیان به عنوان مدرن‌ترین سالن تهران افتتاح شد. مجموعه تئاتر شهر در مرکز شهر تهران در چهارراه ولی عصر (تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولی عصر) و در پارک دانشجو قرار گرفته ‌است و پاتوقی برای اهالی فرهنگ و هنر و علاقمندان به هنرهای نمایشی و دانشجویان است.

 سالن اصلی این مجموعه گنجایش بیش از ۵۰۰ تماشاچی را دارد و از جذابیت‌های بصری این سالن می‌توان به صحنه‌ی گردانی که در آن قرار گرفته اشاره کرد. مجموعه‌ی تئاتر شهر در حال حاضر 5 تالار دارد که امکانات کافی برای پخش انواع نمایش‌ها را دارند. همچنین علاوه بر فضای داخلی تئاتر شهر، بسیاری از گروه‌های جوان و خلاق شهر در فضای اطراف این بنا در پارک دانشجو، نمایش‌های خیابانی اجرا می‌کنند.

تئاتر شهر همچنین یک کتابخانه تخصصی هنر دارد که هنرمندان، متخصصان و دانشجویان تئاتر و هنرجویان کارگاه‌های نجاری و خیاطی از سراسر دانشگاه‌های کشور به آن مراجعه می‌کنند. از دیگر ویژگی‌های این مجموعه معماری استوانه‌ای و منحصر به فرد آن است که جزء میراث فرهنگی کشور محسوب می‌شود. برای دسترسی به این مجموعه می‌توانید با استفاده از مترو و BRT به راحتی در ایستگاه چهارراه ولیعصر پیاده شده و با استفاده از زیرگذر وارد پارک دانشجو شوید.

تلفن: ۰۲۱۶۶۴۶۰۵۹۲

آدرس: تهران، چهارراه ولی عصر (تقاطع خیابان انقلاب و خیابان ولی عصر)، در مجاورت پارک دانشجو

وب‌سایت: https://city.theater.ir/

تماشاخانه ایرانشهر

تماشاخانه‌ی ایرانشهر یکی از مهم‌ترین سالن‌های نمایش در تهران است که در خانه هنرمندان ایران قرار گرفته است. این تماشاخانه در زمینی به مساحت ۲۵۰۰ مترمربع در مجاورت خانه‌ی هنرمندان ایران در ساخته شد. طرح این مجموعه در سال ۱۳۸۱ زیر نظر شهرداری تهران تصویب شد، ولی ساخت آن به‌طور جدی از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و در تیر ۱۳۸۸ به‌طور رسمی افتتاح شد. این مجموعه دارای دو سالن تئاتر به نام‌های «استاد سمندریان» و «دکتر ناظرزاده کرمانی» است که در خرداد و تیرماه سال ۱۳۸۸ افتتاح شدند و نمایش‌های متعدد و با کیفیتی در آن‌ها به اجرا درمی‌آیند. مجاورت این تماشاخانه با خانه هنرمندان محبوبیت خاصی به آن بخشیده است زیرا هنردوستان می‌توانند علاوه بر تماشای تئاتر در تماشاخانه، از قدم زدن در گالری‌ها و مجموعه‌های هنری متنوع در خانه هنرمندان نیز لذت ببرند.

سایت:  http://www.tamashakhaneh.ir

تلفن: ۰۲۱۸۸۸۱۴۱۱۵

آدرس: خیابان طا‌لقانی، خیابان موسوی شمالی (فرصت)، باغ هنر، تماشاخانه ایرانشهر

تالار وحدت

تالار رودکی و با نام کنونیِ تالار وحدت یکی از مجهزترین و بزرگترین تالارهای اُپرا، موسیقی و تئاتر ایران است که توسط اوژن آفتاندلیانس (یوگینا آفتاندلیانس) بر اساس مدل نمونه اپرا هال وین ساخته شد که در آن زمان یکی از معروف‌ترین خانه‌های اپرا در جهان بود. این تالار به نام شاعر و نوازنده و شاعر بزرگ ایرانی ابوعبدالله رودکی در سال ۱۳۴۶ افتتاح شد. تالار وحدت در واقع تنها تالار اپرای پایتخت محسوب می‌شود.

تالار وحدت یکی از بزرگترین تالارهای اجرای نمایش و کنسرت است که توسط عنوان بنیاد فرهنگی هنری رودکی اداره می‌شود. از دیگر تالارهای تحت پوشش بنیاد رودکی می‌توان به مجموعه برج آزادی، تالار حافظ و تالار فردوسی اشاره کرد.

مجموعه تالار رودکی در اصل شامل دو تالار می‌شد که بعد از انقلاب اسلامی تالار بزرگ‌تر را به تالار وحدت و تالار کوچک‌تر را به تالار رودکی تغییر نام دادند و در این تالار بر تئاتر، کنسرت‌های مختلفی نیز برگزار می‌شود. تالار اصلی گنجایش بیش از ۱۰۰۰ تماشاچی را دارد و  با اینکه نمایش باله یا اپرا در آن اجرا نمی‌شود، اما مرکز مهمی برای هنرهای نمایشی و همینطور ارکستر سمفونیک تهران است.

تلفن: ۰۲۱۶۶۷۰۵۱۰۱

آدرس: تهران،‌خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار

وب‌سایت: www.talarvahdat.com

با دوستانتان به اشتراک بگذارید: