بازار سنتی تجریش و پاساژ قائم

بازار قائم تجریش  یکی از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین مراکز خرید تهران است. این پاساژ در میدان تجریش و در کنار بازار سنتی تجریش قرار گرفته است. ساعات کاری این پاساژ از ساعت 10 صبح تا 10 شب به جز جمعه‌ها و روزهای تعطیل است. در این بازار هر آنچه مورد نیاز شما است شامل انواع کفش و پوشاک و لباس، پارچه، لوازم آرایشی و وسایل تزئینی پیدا می‌کنید. همچنین برای خرید طلا می‌توانید به طبقه منفی دو این پاساژ مراجعه کنید و از میان انواع طرح‌ها بهترین انتخاب را داشته باشید.

 بازار سنتی تجریش از یک طرف به میدان تجریش، از سمت دیگر به امامزاده صالح و کوچه‌های اطراف آن راه دسترسی دارد. قدم زدن در این کوچه پس کوچه‌های قدیمی و مسیر رنگارنگ و پر از عطر و بوی خوشایند در گذر بازار سنتی از جذابیت‌های محله تجریش است. بازار تجریش که نمونه کوچکی از بازار تهران است از قدیمی‌ترین مراکز خرید شمیران به حساب می‌آید.

در برخی منابع آمده که تاریخ ساخت این بازار به هفتاد سال پیش باز می گردد. اما کسبه قدیمی بازار قدمت این بازار را حدود ۱۵۰ سال تخمین می‌زنند. هرچند برخی از سازه هایی که در این مکان وجود دارند قدمت‌ شان بیش از اینها است. مانند تکیه معروف بازار تجریش که گفته می شود از ۲۲۰ سال پیش در محل ساخت بازار وجود داشته است.

بازار بزرگ تهران

بازار بزرگ تهران که به نام بازار تهران و یا حتی بازار ۱۵ خرداد نیز خوانده می‌شود مرکز اصلی اقتصادی شهر تهران است. این بازار نه فقط از بعد اقتصادی بسیار اهمیت دارد، بلکه از نظر فرهنگی، تاریخی و معماری نیز از مهم‌ترین نمادهای شهر تهران محسوب می‌شود.  بازار بزرگ در بین سال های ۹۰۷ تا ۱۱۳۵ و در دوره ی حکومت صفویان ساخته شده است. می‌توان گفت که قدمت این بنا به سال ۱۲۲۲ هجری قمری می رسد. به لحاظ معماری بخش‌های قدیمی بازار، دارای معماری طاقی و گنبدی شکل در سقف‌ها هستند که نور پشت دیوارها از طریق و روزنه هایی که در آجرها وجود دارد و به داخل گذرها می تابد.

 این بازار بزرگ توسط خیابان‌های مهمی در مرکز شهر تهران در منطقه 12 از جمله خیابان‌ مولوی در جنوب، مصطفی خمینی (سیروس سابق) در شرق، پانزده خرداد در شمال و خیام در غرب احاطه شده است. در تقاطع این خیابان‌ها میدان محمدیه، چهارراه مولوی و چهارراه سیروس قرار گرفته‌اند. از قدیمی‌ترین رستوران‌های بازار تهران می‌توان به رستوران مسلم و فلافلی مروی اشاره کرد که برای چند نسل از اهالی تهران به فضایی نوستالژیک تبدیل شده‌اند. فضای داخلی بازار با توجه به اصنافی که در هر بخش مشغول کار هستند به راسته‌های متعددی تقسیم شده و هر بخش حال و هوای مخصوص به خودش را دارد. از گذرگاه‌های محبوب و پر رفت و آمد بازار تهران می‌توان به بازار سنتی، بازار امیر، بازار عباس‌آباد، بازار زرگرها، بازار کفاش‌ها، حمام چال، بازار زید، پامنار، فراش‌باشی (نظام)، کبابی‌ها، بازار نجارها، بازار مسجد جامع، بازار بین‌الحرمین، چهارسوق و خیاط‌ها اشاره کرد. بازار رضا یکی از محبوب‌ترین پاساژهایی است که در مرکز بازار تهران قرار گرفته است و برای خرید انواع پوشاک و لوازم آرایشی و بهداشتی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. این مرکز در ۵ طبقه ساخته شده و حدود ۶۰۰ واحد تجاری  داردکه اکثر آن ها در حوزه‌ ی فروش و تولید پوشاک فعالیت می ‌کنند.

بهترین راه دسترسی به بازار بزرگ تهران استفاده از خط 1 متروی تهران و پیاده شدن در ایستگاه 15 خرداد است. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های شرکت واحد و تاکسی‌های خطی که از پایانه‌های مختلف حرکت می‌کنند، استفاده کنید.

مرکز خرید کوروش

مجتمع تجاری، فرهنگی و تفریحی کورش (کورش مال) یکی از بزرگترین مراکز خرید شهر تهران و ایران است که در شمال غرب این شهر و در زمینی به وسعت ۹۵۰۰ متر مربع در خیابان پیامبر مرکزی قرار گرفته است. از ویژگی‌های شاخص این مجموعه می‌توان به بزرگترین پردیس سینمایی و «مرکز بازی» سالنی ایران نیز اشاره کرد که در این مجموعه قرار دارند. ساعت کار این مجموعه هر روز از ساعت 9 صبح تا 12 شب است. پردیس کوروش شامل 7 طبقه و یک روف گاردن است و 6 سالن سینما در طبقه‌ی چهارم قرار دارند. همچنین پارکینگ طبقاتی این مجموعه با 7 طبقه آماده‌ی ارائه خدمات به بازدیدکنندگان این مجموعه است. در واحدهای تجاری این مرکز خرید می‌توانید انواع محصولات مورد نیاز خود از قبیل پوشاک، کفش، لوازم آرایشی و بهداشتی، طلا و جواهر، لوازم خانگی، اسباب بازی و همچنین بسیاری از خدمات از جمله اتاق بازی برای کودکان، فودکورت، رستوران‌ها و کافه‌های متعدد را می‌توانید با بهترین کیفیت و با تنوع قیمت پیدا کنید. 

با دوستانتان به اشتراک بگذارید: