برنامه کشوری غربالگری پاشنه پا در نوزادان 5-3 روزه

    غربالگری نوزادان در ایران بین روزهای سوم تا پنجم تولد می باشد که با گرفتن پنج قطره خون از پاشنه پای نوزاد بر روی کاغذ فیلتر انجام می شود و نوزاد از نظر سه بیماری مهم (کم کاری تیروئید، فاویسم و فنیل کتونوری) بررسی می‌شود که در آینده‌ای نزدیک با گرفتن همین میزان خون 20 بیماری متبولیک بررسی خواهد شد.

برای انجام بهتر غربالگری باید نوزاد به اندازه کافی با شیر تغذیه شده باشد.

تا قبل از شروع برنامه غربالگری، تشخیص زودهنگام بیماری به دلیل کم و غیراختصاصی بودن علائم و نشانه‌ها در روزهای اول زندگی معمولا با تأخیر صورت می‌گرفت و این موضوع باعث از دست دادن ضریب هـوشی به درجات مختلف در مبتلایان می‌شد .

کم کاری مادرزادی تیرویید(هیپوتیروئیدی):

     کم کاری مادرزادی تیرویید یکی از علل مهم و  قابل پیشگیری بروز عقب‌ماندگی ذهنی و اختلال رشد در نوزادان است. اغلب نوزادان در بدو تولد کاملا طبیعی به نظر می‌رسند. عدم تشخیص و درمان مناسب و به هنگام بار سنگینی را بر خانواده و جامعه وارد می‌سازد. در حالی که در صورت تشخیص به هنگام، درمان، ساده، آسان و ارزان است.

با غربالگری نوزادان و تشخیص و درمان به هنگام، عوارض جدی بیماری اتفاق نیافتاده و با حفظ ضریب هوشی طبیعی در بیمار، فردی سالم به جامعه تحویل داده می‌شود.

فنیل کتونوری:  

فنیل آلانین  یک اسید آمینه ضروری است. چنانچه از فنیل آلانین مواد غذایی در بدن برای ساخت پروتئین استفاده نشود این ماده به طور طبیعی تجزیه می‌شود.  فرم‌های مختلف بالینی و بیوشیمیایی افزایش فنیل آلانین در بدن وجود دارد شیوع بالای بیماری در کشور و عوارض جبران ناپذیر مغزی بیماری در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع که جز با غربالگری بیماری قابل پیشگیری نیست، مسئولین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را بر آن داشت تا برنامه غربالگری نوزادان را در سطح ملی برنامه‌ریزی کنند.

فاویسم (کمبود آنزیم G6PD): 

فاویسم یک بیماری ارثی است که بیشتر در مردان دیده می شود. G6PD آنزیمی است که برای محافظت گلبول قرمز در برابر اکسید شدن توسط مواد اکسید کننده ضروری است  در صورت تشخیص به موقع بیماری در نوزاد و آموزش والدین، برای اجتناب از تماس با مواد لیز کننده گلبول قرمز(مانند باقلا) در این گروه از بیماران، می‌توان بروز عوارض ناشی از آن را کاهش داد.

در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش مراکز بهداشت تمام خدمات و مشاوره ها رایگان انجام شده و مراجعین با توجه به محل زندگی می‌توانند از خدمات و درصورت نیاز از تسهیلات ویژه نیز استفاده نمایند.تمام مراکز و پایگاههای تحت پوشش وهمکاران مراکز بهداشت درساعات اداری آماده پاسخگویی وارائه خدمات به هموطنان درخصوص بیماریهای ارثی هستند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید: