در صورت داشتن سرفه بیش از دو هفته لازم است مورد بررسی بیشتر قرار گیرید. یکی از اقدامات لازم و ضروری مراجعه به مراکز بهداشتی(مرکز جامع سلامت) نزدیک محل زندگی برای بررسی رایگان خلط از نظر مبتلا بودن به سل است.

بیماری سل چیست ؟

علاوه بر بیماری های مزمن ریوی مانند آسم و برونشیت  و بیماری قلبی و ریفلاکس معده که سبب بروز سرفه مزمن (بیش از دو هفته) می‌شود، بیماری سل نیز می‌تواند باعث ایجاد سرفه‌های مزمن شود. سل یک بیماری واگیردار است که توسط میکروب سل ایجاد می‌شود و یکی از مهمترین بیماری‌های عفونی قرن حاضر است.

علایم بیماری سل چیست؟

سل ریوی به طور مشخص با سرفه مختصر آغاز می شود. سرفه به طور آهسته شدت یافته و اغلب بیش از دوهفته ادامه می‌یابد (سرفه مزمن) و منجر به تولید خلط می‌شود. تعدادی از بیماران علائم خود را شبیه علائم آنفولانزا و سرماخوردگی شدید تجربه می‌کنند. علاوه بر سرفه بیش از دو هفته که گاهی همراه خلط خونی است، علائم عمومی سل شامل: تب، خستگی و ضعف بدن، عرق شبانه، درد قفسه سینه، بی اشتهایی و کاهش وزن است.

نحوه انتقال یا سرایت بیماری سل چگونه است؟

  بیماری سل ریوی می‌تواند از طریق عطسه، سرفه و خنده و صحبت کردن بیمار به دیگران منتقل شود. بیماری در افراد مبتلا به سل ریوی از زمانی که دچار سرفه و خلط شده اند تا 2 هفته از شروع درمان دارویی ضد سل برای اطرافیان خطر سرایت دارد و دراین مدت باید همواره به خصوص در فضاهای بسته از ماسک استفاده نمایند. البسه، ظروف غذا، در دیوار اتاق نقشی در انتقال میکروب سل ندارند. لذا نیازی به جداسازی نبوده و آنها را می توان به طور معمول نظافت و شستشو کرد.

چه افرادی بیشتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری سل هستند؟

  • افرادی که در تماس نزدیک و مستمر با بیمار مبتلا به سل ریوی هستند.
  • افرادی که درمان طولانی مدت با داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی دارند.
  • افرادی که مبتلا به نارسایی مزمن کلیه هستند.
  • افرادی که به عفونت ایدز مبتلا هستند.
  • پایین بودن وزن بدن ( 10 درصد یا بیشتر زیر میزان ایده آل)
  • افرادی که به مدت طولانی در مراکز خاص نگهداری می شوند مانند آسایشگاه‌ها و زندان‌ها
  • افراد دیابتی و سالمندان

نحوه تشخیص بیماری سل چگونه است؟

تشخیص بیماری سل از طریق سه نوبت آزمایش خلط هست که به صورت رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت انجام می‌شود. به شما سه ظرف پلاستیکی کوچک مانند جای وازلین داده می‌شود، که شما باید سرفه بکنید و خلط را داخل آن بریزید، این آزمایش رایگان است و جوابش در عرض یک هفته فقط به خود شخص داده می‌شود. راهنمایی بیشتر در  مرکز بهداشتی به شما داده می‌شود.  اگر در مرکز خلط نداشتید در خانه هم میتوانید ظرف را پر کنید. ته ظرف به اندازه ی 1 سانتی متر خلط لازم است .

آیا بیماری سل درمان پذیر است؟

خوشبختانه امروزه  درمان بیماران به صورت رایگان بوده وبیماران با داروهای موجود بهبودی کامل پیدا می کنند.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید: