هر واکسن ممکن است همانند سایر داروها دارای عوارض جانبی باشد. هر چند این عوارض بسیار نادرند، و در صورت بروز علایم – هر علامتی که شما را نگران می‌کند حتی قرمزی و درد - تا یک ماه پس از واکسیناسیون به مرکزی که در آن واکسیناسیون انجام داده‌اید و یا نزدیکترین مرکز به منزل خود مراجعه نموده و با پزشک مرکز مشاوره نمایید.

قرمزی و تورمی که بیش از سه روز طول کشیده باشد، بروز هرگونه ضایعه پوستی، خس خس سینه، بی‌قراری بیش از حد انتظار و یا گریه مداوم بیش از سه ساعت، تورم صورت و یا کل بدن، بی‌حالی، شیر نخوردن، فلج، تشنج، ترشح چرک از محل تلقیح واکسن، تب بالا، اسهال چند ساعت پس از تلقیح واکسن، استفراغ طی ده دقیقه اول پس از واکسن و یا استفراغ غیرمعمول پس از تلقیح واکسن، تورم غدد لنفاوی زیر گردن و یا زیر بغل، آبسه محل تزریق و یا هرگونه علامت ناگهانی و یا غیر معمول دیگر.  

بلافاصله پس از واکسیناسیون از قطره استامینوفن استفاده کنید و تا زمان قطع درد وتب کودک آنرا ادامه دهید. مقدار لازم 2 قطره برای هر کیلو گرم وزن کودک است. توجه فرمایید که تب بالای 38/5 وتب طولانی باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

درد و قرمزی محل واکسن به خاطر مواد تشکیل دهنده آن است در صورت بروز قرمزی در محل تلقیح تا 24 ساعت می‌توانید با کمپرس سرد و باد زدن ملایم به کنترل آن کمک کنید(از گذاشتن یخ روی موضع خودداری کنید). پس از 24 ساعت در صورت وجود تورم از کمپرس با حوله گرم با فواصل نیم ساعت و مقاطع زمانی کوتاه استفاده کنید. درصورتی که تورم بیش از 3 روز طول بکشد و یا بیشتر از حد انتظار باشد به مرکز واکسیناسیون مراجعه کرده و با پزشک مرکز مشاوره نمایید.

با دوستانتان به اشتراک بگذارید: